Nadszedł dzień, którego się nie spodziewałeś/spodziewałaś – dowiadujesz się, że twój małżonek ma romans, co więcej oświadcza ci, że przeżywa wielką miłość i nie widzi szans na kontynuowanie waszego małżeństwa.

Decyzji o rozwodzie towarzyszy zwykle wiele emocji, najczęściej negatywnych i chociaż jest to trudne – musisz emocje odłożyć na bok i podejść do sprawy z rozsądkiem. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz, by sąd orzekł rozwód z winy małżonka czy bez orzekania o winie. Jeśli podejmiesz decyzję, by rozwód nastąpił z winy małżonka (który dopuścił się zdrady, stosował przemoc fizyczną, psychiczną bądź w inny naganny sposób spowodował rozpad małżeństwa) pamiętaj, że to na tobie spoczywa obowiązek, by tą winę udowodnić.

Najważniejszym skutkiem orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków jest roszczenie alimentacyjne przysługujące temu małżonkowi, który nie zawinił.

Podejmując decyzję, musisz także zastanowić się czy jesteś przygotowany/przygotowana na długotrwałe postępowanie i publiczne roztrząsanie szczegółów waszego pożycia małżeńskiego. Należy także zastanowić się, czy w jakimś stopniu (choćby minimalnym) nie miałeś/miałaś negatywnego wpływu na wasz związek małżeński i czy małżonek jest w stanie to udowodnić. Jeśli małżonek jest w stanie udowodnić, że rozpad małżeństwa jest również twoją winą (nawet w dużo mniejszym stopniu niż małżonka), najpewniej sąd orzeknie rozwód z winy obu stron.

A zatem, rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, a decyzję podejmij po gruntownej analizie swojej sprawy.

Opłata w sprawie o rozwód wynosi 600 zł.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Joanna Polowczyk
Joanna Polowczyk
Od kilku lat zajmuję się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i karnego. Posiadam duże doświadczenie w sprawach rozwodowych oraz sprawach o podział majątku wspólnego małżonków - zarówno w postępowaniu przedsądowym(mediacyjnym), jak również w postępowaniu sądowym. Więcej informacji formalnych możesz naleźć na mojej stronie internetowej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą