Czy jest możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną?

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną jest instytucją o charakterze wyjątkowym.
Może ją orzec tylko sąd i tylko z ważnych powodów.
Zdarzają się sytuację, że małżonkowie przez kilka lat żyją osobno, każdy prowadzi odrębne życie, a małżeństwo trwa już w zasadzie fikcyjnie. Po pewnym czasie dowiadujesz się, że małżonek zaciągnął spore zobowiązania finansowe, które dodatkowo mogą zagrażać waszemu majątkowi wspólnemu.
Tu z ratunkiem przychodzi właśnie instytucja rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Jeśli zdecydujesz się na złożenie do sądu pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną niż data złożenia pozwu, twoim zadaniem jest przekonanie sądu, że istnieją ku temu ważne powody, przede wszystkim, że majątek wspólny jest zagrożony np. małżonek bez twojej wiedzy zaciągnął bardzo wysoki kredyt i ma problemy z jego spłatą bądź zaciągnął liczne zobowiązania finansowe w tzw. parabankach, których nie spłaca.

Opłata sądowa od pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną wynosi 200 zł.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Joanna Polowczyk
Joanna Polowczyk
Od kilku lat zajmuję się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i karnego. Posiadam duże doświadczenie w sprawach rozwodowych oraz sprawach o podział majątku wspólnego małżonków - zarówno w postępowaniu przedsądowym(mediacyjnym), jak również w postępowaniu sądowym. Więcej informacji formalnych możesz naleźć na mojej stronie internetowej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą